2013

sustratos

Text of Nilo Casares for the Sustratos Exhibition / IVAM

)))))))))))scrolldown for english(((((((((((

http://comisario.net/sum/ivam_folleto_sustratosES.pdf

expo: _sustratos_

comisario: nilo casares

coordinación técnica: irene bonilla

organiza: ivam

lugar: sala la muralla del ivam ( http://www.ivam.es | http://goo.gl/maps/tikeS )

fechas: [28.11.13) (23.02.14]

artistas: eduardo arroyo, alberto bañuelos, carmen calvo, joan cardells, teresa cháfer, alberto corazón, ramón de soto, erró, christopher makos, natividad navalón, miquel navarro, vicente ortí, jose antonio orts, vicente peris, julio quaresma, sanleón, fco. sebastián nicolau, javier velasco, bernar venet, j. mª. yturralde, juan carlos rosa casasola, paola ruiz moltó, señor cifrián, mar domínguez, regina quesada, irene grau, trashformaciones, jimpunk, marie-lou desmeules, andrea gussi, marcos juncal, samuel ortí, für alle falle, salvia ferrer, carla cruz, daniel grijalba, solimán lópez, rocío garriga, eva and franco mattes, volkan diyaroglu

Read More >>>
sustratos_katalog_2_ volkan diyaroglu

Sustratos_IVAM / 28 November 2013 – 23 February 2014

sustratos_katalog_2_ volkan diyaroglu

 

‘Sustratos’ se incardina dentro del programa del IVAM que profundiza en su

propia colección con el fin de difundir su acervo artístico consolidándose como

su mejor catalizador. Su título alude tanto al interés por vincular la

superposición de los distintos estadios artísticos que suceden en nuestra ciudad

como al lugar en que discurre esta exposición: la sala de la Muralla, desde la

que el IVAM enlaza su propia modernidad con la tradición de su ciudad de

acogida (como custodio de la antigua muralla) y por extensión, con toda la

contemporaneidad.

Read More >>>
cumhuriyetpazar_20130922_02_volkan diyaroglu

MEDENIYET BUYUK BIR SANSUR / ALI DENIZ USLU ILE SOYLESI / CUMHURIYET PAZAR

Medeniyet büyük bir sansür

Volkan Diyaroğlu dünyada tanınıyor ama onun derdi yalnızca özgürce çalışabilmek. O da sanatın elitist kazanında kaynamamak için çalışmaları dışında hiçbir şeye kafa yormuyor. Türkiye’de siyasetin olduğu kadar sanatın da mazlum edebiyatı üzerine kurulu olduğunu söylüyor. Halkların da iktidarların üstlerine biçtiği üniformalardan kurtulmaları gerektiğini anlatıyor.

 

Ali Deniz Uslu / Cumhuriyet Dergi

Ressam Volkan Diyaroğlu’nun “Karşı Sanat Çalışmaları”nda açılan 16. kişisel sergisi “Parmakkesicilik-Cutfingerism” şimdinin siyaset ve sanat gerilimi arasında, medeniyeti karşısına alıyor ve izleyiciyin günlük algısının dışına çıkarmaya çalışıyor. Sergide çalışmalarını Valencia’da sürdüren Volkan Diyaroğlu’nun 26’dan fazla tuval üzerine, 28 adet kâğıt üzerine çalışmasının yanı sıra Kasım ayında Valencia Modern Sanat Müzesi’nde sergilenecek olan “Kıyamet Kebabı” adlı video filmini de izlemek mümkün. Küratörlüğünü Altan Marcelli’nin yaptığı sergiye, Cervantes Kültür’de ev sahibi olarak eşlik ediyor. Ressam Diyaroğlu ile bir de ortak noktamız var; ilkokulu birlikte okuduk ve bu röportaj için yaklaşık 20 yıl sonra bir araya geldik ve kaldığımız yerden devam ettik. İşte anlattıkları…

Read More >>>

VD_Katalog_Cutfingerism_web_Page_006

Volkan Diyaroğlu or Developing the Imagination /// Mehmet Ergüven

When leafing through the newspapers, I was caught up in a photograph. Apparently, this photograph has another feature other than not being able to cover its content; at least for me. Thus, I did not need to read the regarding text; because, after getting over the first striking impact and looking at the photograph carefully, it becomes very obvious for anybody who follows the current events more or less. Environment of uncertainty and tension in Egypt after the elections.

 

However, it is hard to say that the said photograph supports this. In fact, just the contrary is in question for me: Everything is in the original position as if it was planned before and this shows us the formation opportunity of the unknown according to a different logic in the preferred arrangement. So, when looking at the place where the figures are located, leaving the sectioned view aside, we can see that even the figures, the matches of which can easily be noticed in the outer world, get rid of their loads of representation.

Read More >>>

leave_your_paradox_at_home_150X303_ volkan diyaroglu

Volkan Diyaroğlu ya da Tahayyülü Kurmak /// Mehmet Ergüven

Gazetelere hızla göz atarken bir fotoğrafa takılıp kalıyorum. Belli ki, içeriğini tamamlamaktan öte bir başka özelliği var bu görüntünün; en azından benim için böyle. Nitekim fotoğrafla ilgili yazıyı okuma gereği bile duymadım; çünkü ilk çarpıcı etkiyi aşıp biraz dikkatli bakınca, az da olsa güncel olayları takip eden biri için her şey açıkça ortadaydı: Seçim sonrası Mısır’daki gergin ve o ölçüde belirsiz ortam.

 

Ne var ki, fotoğrafın bunu doğruladığını söylemek çok güç; hatta bana göre tam tersi söz konusu: Her şey, sanki önceden planlanmış gibi fazlasıyla yerli yerinde; ve bu da belirsiz olanın tercih edilen düzenlemede farklı bir mantığa göre biçimlenme olanağını gösteriyor bize. Buna göre, figürlerin konumlandığı yere bakınca, kesitlenmiş görüntü şöyle dursun, dış dünyadaki karşılığı kolayca belli olan figürlerin bile temsil yükünden kurtulduğunu görüyoruz.

Read More >>>

bigbang(petit)_150X265_ volkan diyaroglu

“Çoğulcu, İronik, Şiirsel” Sergisi The Sofa Hotel’de

Contemporary Istanbul ve The Sofa Hotel işbirliğiyle 10 Eylül – 10 Ekim 2013 tarihleri arasında 13. İstanbul Bienali ile eşzamanlı olarak düzenlenecek olan ve Hasan Bülent Kahraman‘ın küratörlüğünü yaptığı ‘Çoğulcu, Şiirsel, İronik’ Sergisi; sanatseverlere son dönem güncel sanatından geniş bir yelpaze sunacak. 
Öner Kocabeyoğlu koleksiyonundan bir seçki ile Yaşam Şaşmazer, Şeçkin Pirim, Nejat Satı, Ardan Özmenoğlu, Erinç Seymen, Murat Pulat gibi sanatçıların eserlerinden oluşan ‘Çoğulcu, İronik ve Şiirsel’ sergisi 10 Eylül Salı akşamı Hallarts, The Sofa Hotel’de düzenlenecek kokteyl ile sanatseverler ile buluşacak.

Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman‘ın küratörlüğünü yaptığı, The Sofa Hotel’de 10 Eylül – 10 Ekim tarihleri arasında sanatseverler ile buluşacak olan ‘Çoğulcu, Şiirsel, İronik’ Sergisi; son dönem güncel sanatın güçlü bir sunumunu gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Kendi kuşağının en önemli koleksiyonerlerinden ve yakın bir süre önce dünyadaki en önemli 50 genç koleksiyonerden biri olarak belirlenen Öner Kocabeyoğlu’nun koleksiyonu modern ve çağdaş Türk sanatının önde gelen yapıtlarını içeriyor. Koleksiyondan seçilmiş 18 çağdaş eseri içeren ‘Çoğulcu, İronik ve Şiirsel’ Sergisinde 18 sanatçının -Ali İbrahim Öcal, Ansen, Ardan Özmenoğlu, Duygu Süzen, Ebru Döşekçi, Ercan Akın, Erinç Seymen, Fırat Neziroğlu, Fulden Aran, Güçlü Öztekin, Gülay Semircioğlu, Murat Pulat, Nejat Satı, Sabire Susuz, Sinan Demirtaş, Şeçkin Pirim, Volkan Diyaroğlu, Yaşam Şaşmazer- önemli eserleri yer alacak.

‘Çoğulcu, Şiirsel, İronik’ Sergisi Küratörlüğünü yapan Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman sergi hakkında şunları söyledi: “Günümüz dünyası, çoğulculuğu hedef alıyor. Bu durum son 30 yılın git gide hızlanan bir talebi olarak karşımıza çıkıyor, fakat dünyanın aynı derecede şiirsel ve ironik olduğunu veya çoğulculuğun şiirsel ve ironik bir bağlamda gerçekleştiğini söylemek zor. Oysa çoğulculuk tam da bu iki kavramla bütünleştiğinde bir anlam taşıyor. Çünkü şiir ve ironi insan hayatını olgunlaştıran çok özgün iki kavram. Şiir her yerde var, sokaklarda, gecede veya bir yoksullukta. İroni ise yaratılan bir şey. Dünyaya bakarken ve kendimizi savunurken kullanılabilecek en güçlü silah. Çünkü en yumuşak silah.  Çok yakın bir dönemde bu kentin sokaklarında çoğulcu, şiirsel, ironik olaylar cereyan etti. Kaldı ki, İstanbuldaima çoğulcu, şiirsel, ironik bir kent oldu.  ‘Çoğulcu, Şiirsel, İronik’ Sergisi de tüm bunların esinlerini taşıyor.”

broken_glass_148X260_ volkan diyaroglu

Yapi Magazine, no 377, text of Gulseli Inal, Alternative Ego / Alternative Aesthetic (in Turkish)

ALTERNATİF BEN/  ALTERNATİF ESTETİK

HETERETOPYA

Volkan Diyaroğlu tuvalleri dünya yaşamıyla uzlaşı ortamı yaratmak  için değil bir çelişme alanı ortaya koyma arzusuyla yüklüdür.Sanatçının yeryüzü yaşamına bu yaklaşımı;  dünyadaki hiyerarşik nesneleri dünyadaki görüntüsüne göre değil kendi duyumlarına/ sens/  göre düzenlemesine yol açar.Dış dünyanın katman katman çoğalan sonsuz çeşitliliği, sayısız biçim ve formlar,eşyanın değişken huyu sanatçının tuvaldeki ilk analiz girişimleridir.Yanlız bir farkla ki sanatçı dış dünyadan yola çıkarken tuvalde kurduğu dilde, gerçekte dış dünyada ne varsa/ doğal nesne düzeni kosmos aisthetos/ unutarak, bir bakıma zihninden olabildiğince silerek fırçayı eline almıştır.

Read More >>>

_ volkan diyaroglu

Alienation / Estrangement – Elgiz Museum of Contemporary Art

a very democratic painting 3    247X147 cm     mixed media on canvas   2011   Elgiz Museum of Contemporary Art Collection

Alienation / Estrangement 

22 January – 3 May 2013

Elgiz Museum of Contamporary Art, Istanbul, Turkey

Volkan Diyaroglu takes part in “Alienation / Estrangement” exhibition in Elgiz Museum of Contemporary Art.

A new selection will be displayed, which concentrates around the theme of “Alienation/Estrangement”. These prominent terms that have gained significance in the sociological, conceptual, psychological, political and philosophical sense, in and after the twentieth century. Curated by Billur Tansel, this theme is explored through suggestions offered by different international artists via video installation, sculpture,  painting and texture.  

 

The artists whose works can be viewed at the exhibition are Anne Wölk, Arslan Sükan, Aslı Torcu, Azade Köker, Bedri Baykam, Bengü Karaduman, Burcu Yağcıoğlu, Burhan Doğançay, Daniele Buetti, Danielle Kwaaital, Donald Baechler, Doug Aitken, Erdoğan Zümrütoğlu, Fausto Gilberti, Günther Förg, Hakan Onur, Hale Tenger, Hande Şekerciler, İhsan Oturmak, Jack Vanarsky, Johannes Wohnseifer, Kezban Arca Batıbeki, Loris Cecchini, Murat Germen, Mustafa Kula, Mustafa Pancar, Özlem Günyol, Paul Hodgson, Pınar Yolaçan, Piero Gilardi, Pieter Ombregt, Robert Gligorov, Roger Weik, Roman Lipski, Şenol Yorozlu, Şükran Moral, Volkan Diyaroğlu, Xavier Veilhan, Yaşam Şaşmazer  and two contributing artists  Orhun Erdenli and Yüce Karacagil.

+information: www.elgizmuseum.org

bc72f20ecff09d966caf5bdce940d7b7_ volkan diyaroglu

Maronda: La orfebrería según los místicos

Here is the new album of Maronda: La orfebrería según los místicos. The album will be published 19/02/2013.
The illustration is mine.
The designer is Ana V.Frances —-> http://www.a-grphcs.com/

+information —-> http://maronda.es/      http://www.myspace.com/pablomaronda

a_very_democratic_painting_4_260X312_ volkan diyaroglu

Gabinete de Hygiene

Gabinete de Hygiene, 4th-5th January 2013 in Espacio V, Valencia, Spain.

+ information: www.gabinetedehygiene.wordpress.com